Medarbejdere og
bestyrelsen

Teaterchef

Torben Dahl

torben@katapult.dk

BA Oecon og grundlægger af og teaterchef for Teater Katapult i Aarhus, som har fokus på udvikling og produktion af ny dansk dramatik. Derudover idémanden bag teatrets egen interaktive formidlingsplatform og mobilteaterkoncept, AudioMove. Torben har ligeledes styr på Turnenetværket i Danmark.
Scenemester

Kian Larsen

31 37 37 65 / kian@katapult.dk

Produktions- og forestillingsleder

Malene Baj

malene@katapult.dk

Dramaturg, underviser på DramatikerLab

Frederik Led Behrend

frederik@katapult.dk

Administrator og projektleder

Katrine Tøt

86 20 26 99 / katrine@katapult.dk

Scenetekniker

Kristian Vad Rasmussen

23 31 49 50 / kristian@katapult.dk

PR- og kommunikationsansvarlig

Jakob D. A. Nicolaisen

40 49 04 99 / jakob@katapult.dk

StorySlam Koordinator

Lisa Kraglund

storyslam@katapult.dk

Projektleder for Katapult Akademiet

Jeppe Pachai

jeppe@katapult.dk

Dramaturg

Kaia Lundenes

kaia@katapult.dk

PR- og kommunikationsassistent

Laura M. Zederkof

laura@katapult.dk

Distribution

Klaus Windfeldt Jensen

Teater Katapults bestyrelse

Formand
Morten Boutrup
– Cand Scient Adm og tidl. underdirektør i KMD
Øvrig bestyrelse
Klaus Windfeldt Jensen (næstfmd.)
– produktionsteknolog
Stefan Steenholdt
– cand mag Kultur & Æstetik; gymnasielærer
Anne Grethe Linnet
– cand phil Kultur & Æstetik; forfatter og kulturentreprenør
Peter Sand
– strategisk rådgiver; tidl. administrerende direktør Nordkraft mm. 
Vibeke Vad Baunsgaard
– PhD i organisationsstudier og innovationsledelse; direktør/chefredaktør ManageMagazine
Ledelse
Torben Dahl
– teaterchef